S keramikou se seznamují již děti v zájmových kroužcích, kde zhotovují talířky, misky, hrnečky a dekorativní předměty. Každému z nich je vštěpováno, že jde o velmi křehké výrobky, a že musí dbát o to, aby mu neupadly na zem. Jenže není keramika jako keramika, existuje i takzvaná technická keramika, s níž se počítá ve strojírenství a v dalších průmyslových oborech, kde se zpracovávají různé druhy kovů.
Vlastnosti technické keramiky jsou zejména pro laickou veřejnost nesmírně překvapivé, málokdo asi očekává, že tento materiál nejen zastoupí ocelové komponenty https://www.cyklobazar.cz/komponenty při svařování, lisování, obrábění, montáži, přepravě, skladování a dalších dílčích procesech, ale ve svých vlastnostech je i předčí. Ocel má totiž v porovnání s technickou keramikou kratší životnost, horší odolnost proti otěru a dalšímu mechanickému opotřebení.
Technická keramika Cerazur se dnes již s úspěchem využívá i tam, kde je materiál vystaven působení chemikálií včetně těch nejagresivnějších – hydroxidů a kyselin. Vysoká odolnost vůči opotřebení je důležitá i při výrobě řezných nástrojů, je kupříkladu známo, že keramické nože pro přesné a hlavně ostré řezy při zpracování papíru vykazují delší životnost, než nože ocelové.
Přilnavost – velmi důležitým parametrem, kterým keramika vytlačuje z výroby kovové předchůdce, je minimální přilnavost. Na keramické díly zkrátka není možné přichytit nečistoty, korozi, okuje, olejové mazivo či emulzi, kousky papíru, plast a jakékoli jiné nežádoucí nečistoty, s nimiž se potýkáme ve výrobní sféře. Tím pádem například keramický doraz spolehlivě slouží pro přesné usazení zpracovávaného výrobku, aniž by bylo nutné jej neustále čistit, což je bohužel častý případ kovových dorazů. Nízká přilnavost technické keramiky spolu s dlouhou životností a minimálním opotřebením zajišťují po dlouhou dobu perfektní podmínky pro přesnou strojírenskou výrobu, kupříkladu na výrobních linkách automobilových karosérií.