CHOVATELSKÁ STANICE

LIBAMI

Novinky | Úvod | Odkazy | Story | Memory | Kontakt | Juniorhandling | Krycí psi
Charakteristika plemen | Naši psi | Výrobky | Fotogalerie |  Štěňata

 

Štěňátko Jack Russell teriéra z CHS LIBAMI

Co nabízíme:

1. ZDRAVÍ
Základní prioritou v našem chovu je pevné zdraví. Náš chov úspěšně funguje na základních jednoduchých principech a pravidlech a výsledkem toho jsou odchovy prosté jakýchkoliv nemocí či zdravotních problémů.

 

- nepříbuznost
Prvním z nich je nepříbuznost u rodičů. Nebojíme se nákladných importů z Evropy i ze zámoří, neboť pouze ty nám zajistí čerstvou krev a přísun nových linií do našeho chovu a tak výrazně rozšíří náš genofond. Široká genová variabilita je nejlepší zárukou pevného zdraví štěňátek a prakticky vylučuje možnost výskytu genetických vad, jak je tomu možné u příbuznějších spojení. V našem chovu působí mnoho importů z Nizozemí, Itálie i dalších Evropských zemí, ale také několik jedinců z USA, která je i naší zaslíbenou zemí. Američtí jedinci pro nás znamenají nejenom velmi zajímavé zpestření co se nepříbuzných linií týče, ale přinášejí nám i exteriérovou pomoc. Je to velmi zajímavé, ale všichni naši či námi v chovu využívaní američtí jedinci, ať se jedná o retrívry, teriéry či ridgebacky jsou parádně úhlení a to jim i našemu chovu přináší dokonalý a lehký pohyb, který je vidět nejenom ve výstavním kruhu, ale samozřejmě i v běžném životě, neboť danému jedinci přináší i větší vytrvalost, kterou samozřejmě strmý jedinec bude postrádat.

- testovaný jedinec
Dalším z pravidel zdravého chovu je zdravý jedinec. Chováme pouze na zdravých jedincích, kteří mají zdravé kolena, dále mají vyšetření odhalující dědičnou hluchotu a vady očního pozadí. Mají zdravé vnitřní orgány a jsou prostí jakýchkoliv parazitů. Dávno jsme pochopili, že pravidelné kontrolní prohlídky a odběry krve, moči i pohlavních stěrů jsou velmi důležité pro zachování stálého zdraví našich psů. Každý náš pes i fena má před samotným krytím provedeny čerstvé krevní testy, takže jsme si jisti, že jeho štítná žláza, ledviny i další orgány jsou naprosto v pořádku a je prost jakéhokoliv zánětu v těle. Toto děláme pravidelně, neboť to, co bylo v pořádku loni už letos být nemusí.
Pravidlo zdravý rodič - zdravé štěně funguje spolehlivě.

- zdravé štěně
Základem je genetika, tedy to, co štěňátka dostanou od svých rodičů. To už je popsáno výše, štěňátko má po zdravých a nepříbuzných rodičích dobrý základ a při správném zacházení a krmení, které vysvětlíme každému novému majiteli při odběru a všechny tyto informace mu předáme zpracované písemně, je vysoce pravděpodobné, že z něho vyroste zdravý jedinec.

 

- jen taková malá poznámka

Stále nás kontaktuje hodně lidí – zájemců o štěňátka a jejich jediná otázka je, jaká je cena. A druhá otázka, jestli jsou možné splátky. Zdraví, natož pak exteriér je nezajímá.
Pro tyto pisatele - samozřejmě najdete mnoho štěňat bez PP za polovinu ceny. A budou také povětšinou pěkná, každé štěňátko je pěkné. Ale  počítejte s tím, že ty největší náklady teprve u takovéhoto štěňátka přijdou. A to ani nemluvím  o jeho vzhledu, povaze atp.
Např. u russell teriérů – naše veterinářka má 8 těchto pejsků jako pacienty. Všichni bez PP, parsoni i jackové z různých koutů republiky. Všech osm má špatnou funkci štítné žlázy a tři z nich i vrozený špatný tvar a funkčnost ledvin! Není se čemu divit, neboť mají příbuznost v rodokmenu. Každý měsíc to přináší majiteli, který ušetřil cca 5000 Kč při koupi, 500-1000 Kč náklady. A tady už nejde jen o peníze. My máme např. russelů 8 a všichni jsou s PP a všichni jsou zcela OK. Tvrdí a zdraví, silní jedinci. Náklady na mimořádnou veterinární péči jsou nulové. To je obrovský finanční rozdíl. Je asi každému jasné, co je nákladnější, jestli štěně s PP nebo bez. Než štěně čistokrevné bez PP raději zvažte pořízení pejska z útulku, který bude zcela jistě zdravější a geneticky čistější. Největší riziko, při kterém se majitel kolikrát nedoplatí, je čistokrevný pejsek bez PP. Ten za svůj život vyjde několikanásobně dráž, než pejsek s PP. Najdou se samozřejmě i výjimky, ale těch je procentuálně velice málo.

Takže prosím Vás, takovéto telefony NE. Stojíme jen o zodpovědné majitele, kteří nebudou štěňátko šidit a dopřejí mu to, co potřebuje.

Přirovnal bych to k jednomu člověku, který choval jorkšírky bez PP. Jeho psi byli v pořádku, byli povětšinou s PP. O nějaké předpisy nebo uchovnění se nestaral, choval dál bez PP. Za několik let měl ve svém městě a okolí takřka 30 svých odchovů. Potud bylo vše relativně v pořádku, chov bez PP není zakázaný, než začali chtít majitelé jeho odchovů také svá štěňátka. Takže samosebou, v rámci minimalizace nákladů, nejeli s fenkou nikam daleko na krytí, když měli blízko sebe psa. To že tento pes byl třeba strýc, či mladší bratr původem od stejného chovatele už nikdo neví a vůbec neřeší. Nebo možná ano ve druhé generaci, ale v těch dalších už vůbec ne. Pak se nemůže nikdo divit, že štěňátka z těchto vrhů jsou více u veterináře než doma. Často u nás pořizují štěně lidé, kteří předtím měli pejska bez PP. Obvykle vyjmenují asi pět různých problémů, co pejsek " chudák měl, na něm se to vyřádilo". A každý z nich říká to samé: "už nikdy psa bez PP". Znám lidi, kteří za svého mazlíčka bez PP zaplatili časem jak za nové auto. Ale tato obrovská chovatelská nezodpovědnost, to je na dlouhé povídání.
 

2. EXTERIÉR a POVAHA
rodiče vrhu jsou typičtí představitelé plemene, kteří splnili výstavní podmínky. Rodiče jsou plnochrupí a mají standartní výšku. Zaručujeme tak, že z našeho štěňátka vyroste opravdový klasický Jack Russell. Povaha chovných jedinců je aktivní, nebojácná, neagresivní. 

 

 

V jakých zemích žijí štěňátka odchovaná v naší CHS:

Česko, Slovensko, Nizozemí, Belgie, Maďarsko, Kanada, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Gruzie, Polsko, Rakousko, Norsko, Francie, Izrael, Malta, Bulharsko, Jihoafrická Republika, Chorvatsko, USA, Skotsko, Rusko, Slovinsko, Itálie, Litva, Španělsko, Estonsko, Bosna a Hercegovina, Rumunsko, Kazachstán, Lotyšsko.

       

Co požadujeme:
Prostě a jednoduše řečeno skvělý a láskyplný domov pro naše štěňátka. Nikomu nenařizujeme, jestli má jít na výstavu, zkoušky atp., je to každého věc. Jack je rodinný a společenský pes, potřebuje svoji rodinu, společnost, měkký pelíšek, ale také procházky a výlety. Rád Vás doprovodí kamkoliv. Miluje různé psí sporty jako coursing, agility atp. Doposud jsme měli štěstí na dobré a zodpovědné majitele, kteří pochopili, co toto pozoruhodné plemeno vyžaduje a potřebuje.

- zodpovědnost a trpělivost
Požadujeme i Vaší trpělivost s malým nezbedným štěňátkem a zodpovědnost při péči o stárnoucího teriéra. Koupi pejska je třeba si důkladně zvážit. Dvakrát jsme již hledali našemu štěňátku po letech v jedné rodině nový domov. Stát se může všechno, požadujeme ale v případě problému předkupní právo a volbu nového domova nechat na nás. Nechceme, aby se dostal do špatných podmínek či do útulku.
Naše rodina nikdy nedala stárnoucího psa či fenku či pryč z domu, když již nebyli upotřebitelní v chovu, jak se to děje v mnoha stanicích, ale poskytujeme jim dobré a zdravé stáří. Totéž požadujeme od Vás!


 

Úvod | Charakteristika plemen | Naši psi | Fotogalerie | Štěňata | Kontakt | E-Mail

 

 

 

..:: TEL   777 587 649 ::..